Zdrowa Żywność

W naszej ofercie od pewnego czasu znajduje się tzw. zdrowa żywność. Powodem tego jest obserwacja naszych najbliższych, nasz Ojciec spożywa codziennie owsiankę i inne potrawy złożone z płatków zbóż, otrębów i mimo prawie 90 lat w życiorysie, cieszy się świetnym ( dzięki Bogu) zdrowiem. Musieliśmy zadać sobie to pytanie, co na tę znakomitą formę, oprócz ruchu (codzienna jazda rowerem) wpływa?

Odpowiedź jest prosta, zrównoważona dieta na którą muszą się składać oprócz tego co najczęściej spożywamy, także płatki i otręby oraz naturalne pokarmy bogate w mikroelementy i witaminy.

Otręby to otoczka ziaren zbóż pszenicy, żyta czy owsa. Jest w nich bardzo mało kalorii, trochę witamin i sporo mikroelementów. Jest dużo więcej smaczniejszych dań, a mimo to, jedzą je ludzie we wszystkich cywilizowanych krajach. Szczególnie ci, którym zależy na zdrowiu i dobrej figurze.

Otręby – w swej najczystszej, klasycznej postaci – są odpadami powstającymi przy wytwarzaniu mąki czy karmy dla zwierząt. Zarówno czyste otręby, jak i przetworzone na płatki, stają się zdrowym, dietetycznym pożywieniem. W zależności od rodzaju ziarna, z którego je uzyskano, mają różnorodne działanie.

Otręby owsiane zawierają dużo błonnika, który zmniejsza wchłaniania cholesterolu, obniża ciśnienie tętnicze i poziom glukozy we krwi, zwiększa perystaltykę jelit, likwiduje zaparcia, przeciwdziała wzdęciom, powiększa florę bakteryjną jelit, usuwa z organizmu metale ciężkie i likwiduje toksyny w organizmie. Otręby owsiane zawierają witaminy B6, B1 i kwas pantotenowy, które poprawiają pamięć i koncentrację, przeciwdziałają zmęczeniu i depresji. Jednak nie może być tak kolorowo – owies zawiera także kwas fitynowy, który utrudnia wchłanianie żelaza, wapnia i magnezu, nie możemy zatem jeść zbyt dużych ilości płatków czy otrąb. Jeden posiłek dziennie z ich udziałem zdecydowanie wystarczy i na pewno nie zaszkodzi.

Otręby żytnie zawierają więcej rozpuszczalnego błonnika niż płatki owsiane i mniej białka niż otręby owsiane, co jest ważne dla osób na diecie niskobiałkowej. Zawierają za to dużo fosforu i magnezu. Minusem otrębów żytnich jest ich smak, który nie każdemu pasuje.

Otręby pszenne przede wszystkim poprawiają perystaltykę jelit i przeciwdziałają zaparciom.Płatki i otręby można jeść w postaci owsianki na wodzie lub z dodatkiem jogurtu naturalnego, albo kefiru (uzupełniając w ten sposób brakujące aminokwasy), z owocami, pestkami i orzechami. Dobrze smakują także z różnymi przyprawami np. cynamonem lub imbirem. Można je też dodawać do omletów, naleśników, domowych ciastek, chleba, a także dań mięsnych (np. zamiast namoczonej bułki).

Mamy nadzieję, ze nasza oferta wspomoże Państwa codzienne zdrowe odżywianie.